VERİ YÖNETİMİ

VERİTABANININ HAZIRLANMASI

Klinik çalışmayla katılımcılardan elde edilen veriler, Olgu Rapor Formuna (ORF) kağıt ortamında veya Open-Clinica ile e-CRF olarak elektronik ortamda girilmektedir. Bu veri girişinin güvenilir, doğru ve en hızlı yapılacağı şekilde veritabanı tarafımızca hazırlanmaktadır. Ayrıca analitik laboratuvarımızdaki analitik cihazlardan elde edilen elektronik veriler sunuculara otomatik olarak aktarılmakta ve proje takip sistemimiz ile tüm süreçlerin durumu (başvurular, analizler, hesaplamalar, raporlamalar vb) sponsorlarımıza aktarılmaktadır.

VERİTABANININ DOĞRULANMASI VE KONTROLÜ

Olgu Rapor Formlarındaki veri girişi tek giriş, çift kontrol ve onaylama sistemiyle veritabanına girişi ve kontrolü yapılmaktadır. ORF'deki herhangi bir uyuşmazlıkta klinik merkezle iletişime geçilerek gerekli kontrollerin yapılması ve doğru veriye ulaşımı sağlanmaktadır. Analitik cihazlarımızdan elde edilen elektronik veriler sunuculara otomatik olarak aktarılırken aktarım kayıtları da tutulmakta ve bu verilerin istatistik programına kopyalanmadan direkt bağlantılarla aktarımı yapılmaktadır. Sunucuyla analiz bilgisayarındaki veri transferi ve oradan istatistik programına verilerin aktarımı valide edildiğinden veri bütünlüğü ve doğruluğu ile değiştirilmezliği garanti altına alınmaktadır.

Mobirise Mobirise

 VERİLERE VE RAPORLARA ERİŞİM

Tüm projelerimize ait elektronik kayıtlar çeşitli yetki seviyelerinde kullanıcılara açıktır ve tamamlanan projeler dahil tüm verilere her an hızla erişim sağlanabilmektedir. Destekleyi bir projeye ait verileri talep ettiğinde, kendi sunucumuzda çalışan, ülkemizdeki KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) ve Avrupa Birliğinin General Data Protection Regulation (GDPR) kurallarına uygun olarak geliştirilmiş OwnCloud (www.owncloud.org) dosya yönetim ve paylaşım sistemimiz ile şifreli ve belirli süreli bağlantılar aracılığıyla sunucumuzdaki dosyalara erişebilmeleri sağlanmaktadır.

VERİ GÜVENLİĞİ

Sunuculardaki tüm veriler, günlük, haftalık, aylık ve yıllık periyotlarda otomatik olarak yedeklenir. Yıllık yedekler banka kasasında saklanarak veri kaybı mümkün olan en az düzeyde tutulmaktadır.
İnternet ve veri güvenliği için her gün güncellenen antivirüs yazılımı ve çift güvenlik duvarına sahip sanallaştırılmış sunucu sistemlerimiz mevcuttur.  

Adres

Novagenix Biyoanalitik İlaç Ar-Ge Merk. San. Tic. A.Ş.
Balıkhisar Mah. Özal Bul. Novagenix Blok No: 395 06750 Akyurt / Ankara

İletişim

Tel : +90 (312) 398 10 81 
Faks : +90 (312) 398 07 18

Sosyal Medya